Miért jó hibázni?
Hibázás esetén sokkal jobban, tudatosabban koncentrálunk arra, amit elvétettünk. Ezáltal leszel jobb, fejlődsz sokkal intenzívebben. Ha tanárral tanulsz, fel tudja hívni a figyelmed arra, hogy ezt már megint „elcseszted”, ezáltal hosszabb távon is hatékonyabb a tanulás, mivel KIEMELJÜK, hogy valamit tipikusan rosszul használsz, és dolgozunk vele még egy kicsit. Rávilágít arra, mi az, ami még nem (teljesen) jól rögzült.
Mert van olyan szitu, amikor magadtól, tök véletlenül jól használsz valamit, de tudatosan nem ismered, és nem vagy tisztában azzal, hogy miért épp úgy kell mondanod, írnod.
Ezért is fontos, hogy néha ráHIBÁZZ, és időben kiderüljön, hogy valami még nem megy precízen.
De miért is hibázunk? Én is, Te is, mások is.
Alapvetően 4 okot különböztethetünk meg, hogy miért vétünk hibákat:
▪ MERT AZ ANYANYELVÜNK BEFOLYÁSOL
Igen, ezt el kell fogadnunk, hogy az anyanyelvünk mindig hatással lesz a tanulásra és a hibákra is. Mivel a legdominánsabb nyelvünk, ezért nem zárhatjuk ki a tanulási folyamatból sem. Ezek a hibák azok, melyeket a leggyakrabban vétünk. Lehet kiejtésbeli, nyelvtani, szórendi vagy épp szókincsbeli hiba. Sajnos ezeket a legnehezebb korrigálni, de NEM LEHETETLEN!
▪ MERT FÁRADTAK VAGYUNK, VAGY STRESSZESEK
Ezek azok a hibáid, amiket nagyon gyorsan és könnyen lehet javítani. Hiszen lehet reggel, 4 óra alvás után vétetted ezt a hibát, amikor egy hétköznapi figura már annak is örül, hogy betalál a munkahelyére, nem hogy a der, die, das-t helyesen használja. Nyugi, 2 kv előtt én is simán mondom szemrebbenés nélkül, hogy der Auto. Miközben a hülye is tudja, hogy az die. Vagyis DAAAASSS! 😉 A másik hibázási faktor, hívhatnám torzítófaktornak is, a stressz. Amikor kilépsz a steril kis lakásodból, a könyvek közül, s a való életben sokkal gyorsabb beszéddel találkozol, esetleg olyan szókinccsel gyűlik meg a bajod, amivel még nem foglalkoztál (eleget). Na meg persze ott van az a bizonyos cikifaktor, de erről majd később. ☺
▪ MERT MÉG ÚJ
Vagyis azok a hibák, amikkel még nem foglalkoztál eleget. Lehet hallottad már az órán az egyik új szót, de most nem ugrik be a névelője. Esetleg a tanfolyamon épp a passzív szerkezetről volt szó, amit tök jól megtanultál, vagy legalábbis azt hitted, de a gyakorlatban még nem megy. Ezek szintén olyan hibák, melyeket idővel szuperül tudunk orvosolni.
▪ GONOSZSÁGBÓL
Mert azért vannak ám olyan hibák is, melyek picit gonoszabbak a kelleténél, s jó sokáig elkísérnek bennünket a tanulás rögös útján. ☺ De erre is legy egy megoldásom az ajándék HIBAFÜZET által. ☺
Ha kevesebbet szeretnél hibázni, sasold meg ezt a könyvem: KATT IDE!